حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

بدافزار خوش شانس EyePyramid به پایان خط رسید

نوشته

7 سال قبل | بدون دیدگاه | اخبار، شبکه و امنیت

روابط عمومی شرکت (ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران؛هنگامی که ما در مورد بدافزارها در وبلاگ کسپرسکی صحبت می کنیم سعی بر این داریم مطالبی را انتخاب کنیم که افراد زیادی را تحت تاثیر خود قرار داده باشند. تسلا کریپت، CryptXXX و دیگر بدافزارها که به میلیون ها نفر در سراسر جهان حمله کرده اند چندین نمونه از بدافزارهای قوی هستند که تا به حال به کرات آنها را مورد بررسی قرار داده ایم.

همانطور که می دانید تعداد بدافزارها بسیارند و برای ما مقدور نخواهد بود که به تک تک آن ها اشاره کنیم و در مورد آن ها صحبت کنیم، اما می توانیم رفتارهای بسیاری از آن ها را با توجه به رفتار بدافزارهای دیگر حدس بزنیم. به بیان ساده تری بسیاری از آن ها از یک قانون خاصی پیروی می کنند و این برای ما یک امتیاز محسوب می شود. حالا ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد بدافزاری با لقب EyePyramid صحبت کنیم. قابل توجه است که این نام را ما برای این بدافزار انتخاب نکرده ایم و سازندگانش این بدافزار را اینگونه لقب دادند. امروز ما قصد داریم در مورد این نمونه از بدافزار صحبت کنیم زیراکه این گونه کمی عجیب است و داستانش کمی شبیه افسانه بنظر می رسد.

جاسوسی از کسب و کار توسط خانواده ایتالیایی

بیایید با این واقعیت که EyePyramid در اصل یک کسب و کار خانوادگی بود، این داستان را شروع کنیم. این بدافزار توسط شخص ۴۵ ساله ی ایتالیایی، Giulio Occhionero که دارای مدرک در رشته ی مهندسی هسته ای بود، توسعه داده شد. او و خواهر ۴۸ ساله اش، Francesca Maria Occhionero در راستای گسترش این بدافزار کار کرده بودند. آن ها با هم در یک شرکت سرمایه گذاری کوچک به نام شرکت سرمایه گذاری Westland کار می کردند.

با توجه به گزارش پلیس ایتالیا که به تازگی منتشر شده است، EyePyramid از طریق حمله ی فیشینگ و با هدف گیری اعضای دولت ایتالیا، شرکت های حقوقی، دانشگاه ها و حتی کاردینال ها توزیع شده است.

روند آلوده شدن به EyePyramid چگونه بود؟ پس از نصب بدافزار روی سیستم، دسترسی به تمام منابع روی کامپیوتر قربانی برای سازندگان بدافزار EyePyramid مقدور می شد. تنها هدف آن ها از این حمله، جمع آوری اطلاعات بود و همانطور که مجله ی SC به آن اشاره کرده است، دسترسی به این اطلاعات برای سرمایه گذاری آن ها سودآور بوده است.

ماجرا تا جایی پیش رفت که مشخصات سازندگان این بدافزار تا حدودی مشخص شد اما پلیس ایتالیا نتوانست به جز نشانی سرور فرمان کنترل (C&C) و چند تا از ایمیل هایی که از آن ها استفاده کرده بودند و توجه کارشناسان امنیتی ما را به خود جلب کرده بود، جزئیات دقیق تری را در مورد EyePyramid فاش کنند. به همین خاطر متخصصان امنیتی ما تصمیم گرفتند که تحقیق و بررسی در این مورد انجام دهند.

جرایم سایبری تازه کارها 

با استفاده از اطلاعاتی که از طرف پلیس ایتالیا در اختیار ما قرار داده شده است، تحلیلگران ما قادر شدند ۴۴ نمونه ی مختلف از EyePyramidرا بیابند و تا حد زیادی سر از کار آن ها در بیاورند. برخی از رسانه ها مدعی شدند که EyePyramid، بدافزاری پیچیده و در هم است. اما این گونه نبود، این گونه جزء ساده ترین های بدافزارهای شناخته شده است. این دو مجرم سایبری با استفاده از روش هایی مثل استفاده از فضاهای متعدد برای پنهان سازی پسوند فایل های اجرایی که در آن ها بدافزارها به کار رفته است، مشغول می شدند. استفاده از این روش کاملا آسان است و می بینیم که به راحتی توانستند آن را به کار گیرند.

همچنین طبق گزارشات پلیس، مشخص شد که خانواده ی Occhionero ها بخش جنایی کسب و کار خود را خیلی وقت است که آغاز کرده اند، تا آنجایی که ما متوجه شدیم آن ها از سال ۲۰۱۰ این روند را پیش گرفته اند. و البته مقامات ایتالیایی می گویند که ممکن است فعالیت این دو از سال ۲۰۰۸ آغاز شده باشد.

هر دوی آن ها در زمینه ی جرایم سایبری کاملا آماتور بوده اند و در زمینه ی حفظ امنیت عملیات خود ناکام ماندند. در واقع آن ها مراقبت لازم را در مورد امنیت به خوبی انجام ندادند، آن ها به طور منظم با قربانیان تماس های تلفنی داشتند (همانطور که می دانید ردیابی و شناسایی آن ها توسط سازمان های اجرای قانون به راحتی امکان پذیر است) و البته استفاده ی مکرر از واتس اَپ ردی پر رنگ از آن ها برای پلیس ایتالیا به جای گذاشت.

با این حال، طبق تخمین های پلیس، آن ها بیش از ۸ سال است که فعالیت داشتند و ۱۶۰۰۰ قربانی را مورد هدف قرار داده اند وبالای ۱۰۰ بار موفق به گرفتن دسترسی کامپیوتر قربانیان شده اند. این خواهر و برادر توانستند اطلاعات بسیاری را فراگیرند و ده ها گیگابایت اطلاعاتی را که ممکن بود باعث پیشرفت سرمایه گذاری آن ها شود را دریابند.

داستان به پایان می رسد

در دهم ژانویه هم Giulio و هم Francesca Maria Occhionero توسط FBI دستگیر شدند و آن ها به پایان خط رسیدند. طولانی شدن فعالیت این بدافزار واقعا تعجب آور است اما راز نهفته در آن را می توان سادگی بدافزار و نحوه ی عملکرد آن دانست. بررسی آن و نگاه طولانی مدت روی آن خیلی خسته کننده به نظر می رسد و لابراتوار کسپرسکی تنها توانست ۹۲ تلاش برای آلودگی این بدافزار را نشان دهد که در مقایسه با تلاش برای حملات باج افزارهای معروف همانند یک قطره در اقیانوس بود. در هر صورت مجرمان حالا در زندان هستند و حق به حق دار رسیده است.

منبع: کسپرسکی آنلاین

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رپورتاژ آگهی پربازده
رپورتاژ آگهی پربازده
صدرا مخملی
شروعی تازه ....