19 + چهار =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

ابهام در تأثیر طرح رجیسترینگ بر بهای موبایل در بازار

سینا عطایی

نوشته

5 سال قبل | 19 دیدگاه | ترنجی

اکنون چندی است، پیرامون طرح جدید دولت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا در خصوص بازار موبایل کشور مباحث فراوانی در گرفته است. طرح رجیسترینگ موبایل و گوشی های وارداتی به کشور ـ که البته برای اولین بار نیست شاهد آن خواهیم بود ـ گویا به شکلی جدی در دستور کار قرار گرفته و آن گونه که مقامات دولتی اذعان کرده اند، این طرح تا قبل از پایان سال جاری به شکل گسترده در کشور پیاده سازی خواهد شد و بر اساس آن امکان استفاده از گوشی های هوشمند قاچاق موبایل در کشور به هیچ وجه مقدور نیست.

این طرح پیش از این یک بار در سال ۸۵ در کشور اجرایی شده است؛ طرحی که البته بازخوردهای خوبی برای بازار کشور و دولت به همراه نداشت و نتوانست موفقیتی که در مورد آن پیش بینی شده بود، به ارمغان آورد؛ اما این بار این طرح به شکلی جدی تر در دستور کار قرار گرفته است، ولی آن گونه که از همین ابتدا پیداست، نا هماهنگی و تشویش در این طرح موج می زند.
زیان ۹۰۰ میلیارد تومانی دولت از پدید قاچاق موبایل

در این باره، علیرضا گلستانی معاون برنامه‌ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: جیستری شماره سریال موبایل‌های وارداتی از مبادی رسمی (گمرک) و ثبت آنها در سامانه مربوط به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بخشی از کار است.

وی با اشاره به وضعیت موجود حوزه ارتباطات و واگذاری بیش از ۱۳۸ میلیون سیم‌کارت عنوان کرد: از این تعداد، ۷۰ میلیون خط فعال داریم که با احتساب قابلیت دو سیم‌کارته بودن برخی گوشی‌ها، چیزی حدود ۵۰ – ۶۰ میلیون گوشی در اختیار مردم داریم.

او افزود: اگر هر پنج سال گوشی دست مردم تعویض شود، سالانه ۱۴ میلیون گوشی نیاز جامعه است. تنها یک میلیون از این تقاضا با آغاز تولیدات دو شرکت از سال ۸۵ در داخل تولید می‌شود، طبق آمار گمرک دو میلیون واردات رسمی داریم و در نهایت ۱۱ میلیون گوشی قاچاق وارد کشور می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: گردش مالی قاچاق تلفن همراه در کشور بالغ بر ۱٫۸ میلیارد دلار است که سالانه تأثیر منفی معادل ۹۰۰ میلیارد تومان بر درآمدهای دولت از محل عوارض گمرکی داشته است.

Best_T-Mobile_Phones_Hero

یک ناهماهنگی اساسی در ابتدای طرح

اما گلستانی در مورد وضعیت موبایل های فعلی در بازار کشور گفته است: اتفاقی برای موبایل‌های کنونی مردم که فعال است و استفاده می‌کنند پیش نمی‌آید و این طرح مشمول واردات جدید است. این در حالی است که نخعی، مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالای هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این رابطه نظر دیگری داشته و گفته است: طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه علی رغم گفته برخی‌ها، نه تنها گوشی‌های تلفن جدید و تازه وارد، بلکه همه گوشی‌های تلفن‌هایی را که هم اکنون در حال استفاده نیز هستند، شامل می‌شود.

مدیرکل دفتر مبازره با قاچاق کالای هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر اینکه مردم نباید نگران اجرای این طرح باشند، اظهار کرد: با توجه به تمهیدات در نظر گرفته شده، تمامی دارندگان گوشی‌های تلفن همراه در کشور این فرصت را دارند تا در فرصت کوتاهی که اعلام خواهد شد، کدهای IMEI (کد ۱۵ رقمی منحصربه‌فرد برای هر گوشی) گوشی‌های تلفن همراه خود را در سایت مخصوصی که به این منظور راه اندازی شده و یا در دفاتر پیشخوان دولت، ثبت کنند تا پس از اجرای این طرح، مشکلی برای برقراری تماس‌های تلفن همراهشان به وجود نیاید.

دقیقا مشخص نیست که اظهارات گلستانی در این خصوص ملاک طرح و هدف اصلی دولت است یا درباره آنچه نخعی در مورد راه اندازی یک وب سایت جدید و اقدام برای ثبت گوشی های موبایل فعلی و در دست کاربران بیان کرده، اقدام خواهد شد؛ افزون بر آنکه دو بیان متناقض در مورد یک موضوع واحد در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نشان از آن دارد که گویا هنوز جنبه های مختلف این طرح برای طراحان آن مشخص و تعیین شده نیست.

تأثیر طرح جدید بر بهای گوشی های موبایل در بازار

اما آنچه بیش از همه دغدغه مصرف کنندگان گوشی های موبایل در کشور را شامل می شود، تأثیر طرح رجیستری موبال بر بهای تمام شده این کالا در بازار است. بعد از آن که با شکست طرح رجیستر در سال ۸۵ این طرح ملغی و تعرفه بالای واردات گوشی موبایل به کشور و هزینه های دیگر از جمله خواب کالا در گمرک منجر به افزایش بهای موبایل های وارداتی شد، تمایل به قاچاق این کالا در کشور شدت گرفت. به گونه ای که در مدت زمانی اندک، سیل گوشی های موبایل قاچاق بازار را فرا گرفت.

اما اکنون با اجرای این طرح دو نظر کاملا متفاوت در مورد قیمت نهایی موبایل ارائه شده است. افشار فروتن، رئیس انجمن فروشندگان سیم‌کارت، گوشی موبایل و تجهیزات جانبی بر این باور است که اجرای چنین طرحی، می‌تواند هزینه‌های متعددی داشته باشد که در نهایت این هزینه‌ها می‌تواند قیمت نهایی کالا برای مصرف‌کننده را افزایش دهد. به همین دلیل می‌توان گفت، چنین طرح‌هایی نه تنها موجب کاهش قیمت نمی‌شود، بلکه موجبات افزایش قیمت را نیز فراهم می‌کند.

این سخنان در مقابل سخنان علیرضا گلستانی است که گفته: ما هزینه واردات موبایل از قبیل تعرفه‌های وارداتی و زمان خواب محصول در گمرک را کاهش می‌دهیم و علاوه بر آن هزینه‌های بخش استانداردسنجی را نیز می کاهیم؛ بنابراین، با این کارها زمینه برای کاهش قیمت موبایل فراهم می‌شود.

بدون شک اجرای طرح رجیستری موبایل در کشور، تنها یک هدف را دنبال می کند: افزایش درآمدهای دولت از قبل واردات گوشی موبایل که اکنون به دلیل حجم بالای قاچاق به جیب قاچاقچیان می رود. این موضوع را گلستانی به صراحت بیان کرده و گفته است: همانطور که گفتم ممکن است، صنف محترم قاچاقچیان تلاش کنند این طرح شکست بخورد و حتی درباره افزایش قیمت‌ها شایعه‌سازی کنند، اما با اجرای رجیستری، افزایش قیمت نخواهیم داشت.

اما بدون شک، می توان حدس زد که اجرای این طرح اگر با ناهماهنگی و جامع مد نظر قرار نگیرد، می تواند تبعات فراوانی بر بازار موبایل در کشور داشته باشد و هیچ بعید نیست، حداقل در کوتاه مدت منجر به افزایش یکباره بهای موبایل در بازار شود.

[su_button url=”http://tabnak.ir/fa/news/543560/%D8%A7%D8%A8%D9%87%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%A3%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%B1%D8%AC%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%A8%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1″ target=”blank” background=”#159f84″]tabnak[/su_button]

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  arabian mennone

  هیچ فایده ای نداره فقط قیمت گوشیا میره بالا و مردم ضرر میکنن بیشتر از همیشه روند وارد شدن گوشی هم کندتر میشه کلا به نفع ملت نیست این طرح اگر کار میکرد و فایده داشت قبلا جواب میداد درضمن ی سری مدلا هم کمیاب و نایاب میشن چون دولت سودی نمیکنه از پسشون ببینید کی گفتم

 2. Avatar
  f.khabirynone

  آخر من جواب نگرفتم اگر به خاطر روت گوشی یا تعویض رام IMEI پرید آیا دولت حاضر جوابگو باشه یا می خواد دوبله پول بگیره؟

 3. Avatar
  amin697none

  طرح خوبیه خدا کنه زودتر اجرا بشه . مخصوصا برای ایفون ها که گارانتی رسمی باید داشته باشن .

  الان سامسونگ سونی مشکلی ندارن گارانتی های خوبی دارن ولی برای ایفون گارانتی درست حسابی نیست .

  اونجوری حداقل یکمی قیمت بالاترم بره باز ارزش داره . البته روی قیمت گوشی های فعلی گارانتی دار تاثیری نداره .

  فقط روی همین قاچاق ها تاثیر داره معلوم چطوری گوشی را وارد کردن از مرز چقدر ضربه خورده یا بعدا ایرادش مشخص بشه

 4. Avatar
  احمدnone

  من یه ماهه میخوام گوشی بخرم به خاطر این موضوع منصرف شدم کسی هست بدونه که این گوشیهای موجود مثلا در دی جی کالا قانونی هست یا اونا هم شامل این طرح میشه ؟اصلا افزایش قیمت هم خواهیم داشت یا نه

  • Avatar
   amin697none

   بخر مشکلی نداره . الان که کاری ندارن زمان اجری طرح گوشی هایی که سیم روشون نرفته شاملشون میشه . برای ایفون بله قیمت میره بالا ولی برای سایر برند ها خیر چون همین الانش هم گارانتی های فرضا مایکروتل یا هماهنگ قانونی هستن و هیچ تاثیری روی قیمت اونا نداره . فقط ایفون اگه گارانتی رسمی براش بیاد قیمتش بالاتر میشه . ولی الان بخری مشکلی پیش نمیاد

   احتمالا هم گارانتی ایفون را به مه تل بدن

 5. Avatar

  به نظرم دولت باید شخصا قاچاق گوشی رو به دست بگیره تا این ۹۰۰ میلیارد دست قاچاقچی جماعت نیفته. 🙂 :yes: :yes: 🙂

 6. Avatar
  mahyar Applenone

  من نگران ایفون ها هستم …
  همشون که قاچاقی وارد میشن 🙁 🙁

 7. Avatar
  sadeghinone

  یعنی واقعا نمیدونید قیمتا میره بالا یا خودتونو به نفهمی زدید؟خیلی تابلو که قیمتا میره بالا.شماها یک نمونه از کاری که دولت کرده و ازش سود نبرده به من معرفی کنید؟عاشق سرو گوش ماها نیست که بخاد قیمتو بیاره پایین.وقتی دولت دنبال همین سود هستش یه گوشی ۲۰۰ دلاریو چطورمیخان بفروشن که قیمت بالا نره؟مغز خر که نخوردن بدون افزایش قیمت بدن دست مردم.اونم این مردم ساده لوح

 8. Avatar
  Mostafa Jhnone

  تکلیف اتباع خارجی چی میشه؟ اونها که تقصیری ندارن. حتی مسافران و مقامات یا دیپلمات های خارجی کشورها که گوشی هاشون رو از ایران تهیه نمیکنن. گوشی ها طوری طراحی میشن که با هر شبکه موبایلی کار کنن. بنظرم اینها فقط برای ایجاد جنجال توی بازار پر طرفدار گجت های پیشرفته هست و هیچ هدفی رو دنبال نمیکنه. از همین الان شکست خورده محسوب میشه. :wacko:

  • Avatar
   احمدnone

   مصطفی جان قانون اینکه که وقتی ویزا میگیری imei گوشیتو ثبت میکنن و مشکلی نداره البته یه سری قانون مخصوصی داره ولی در حالت کلی مشکلی پیش نمیاد

   • Avatar
    Mostafa Jhnone

    درسته احمد جان. ولی تنوع گجت ها روزبروز بیشتر میشه و بعضی ها شخصا از خارج از کشور خرید میکنن و ممکنه برای اونها مشکلات پیش بیاد. در ضمن شبکه موبایل در حالت عادی دارای مشکلات و خطاهای زیادی هست. اگر اختلال بیفته و شبکه بعضی از دستگاه ها رو رجیستر نکنه فاجعه میشه. مثل اینترنت که حسابی همه رو سوپرایز کرده.

 9. Avatar
  SAYROSnone

  جز بالا بردن قیمت فایده دیگه ای نداره.

  هر شرکتی گوشیهای بنجلشو برای ایران میفرسته مثلا زد۳ دوسیم که الآن میشه تو بازار تک سیمشو بدون گارانتی خرید ولی وقتی این طرح اجرا بشه باید همون دو سیم کم آپدیت(نسبت به نسخه تک سیم)خرید.

  تنها مشکل گوشیهای دو سیم سونی همین آپدیت که امیدوارم تو سری زد۵ این مشکل وجود نداشته باشه

 10. Avatar
  ali snone

  یه طرح از پیش شکست خورده!ضررشم فقط برا مردمه چون دولت میخواد جیبشو پر کنه!اگر هدف جلوگیری از قاچاق باشه((که نیست)))فقط با کاهش گمرکی امکان پذیره،که اصن منطقی ام هست!وقتی یه کالا تولید داخلی نداره یا به حد رفع نیاز نیست باید گمرکیش خیلی خیلی کم باشه یا نباشه!تا نیاز مردم با قیمت مناسب برطرف شه
  تا کی فقط دنبال جیب خودشون میخوان باشن و ما ام بشینیم نگا کنیم?عملا گند زدن به اصول اقتصاد رفته!
  شک نکنید قیمت گوشی با جهش همراهه،اپراتور ها هم که شروع کردن برا افزایش تعرفه خدمات……۴روز دیگم انتخابات مجلسه میگن بیاید رای بدید….برا کی??کسایی که هیییییییییچ کاری نمیکنن پول مفت ام میگیرن?!

 11. Avatar
  Different_boynone

  کاملا تابلو هست.در آمدهای دولت از نفت اومده پایین گشتن دیدن پرسود ترین قسمت الان گوشی هست.مثل قضیه بنزین.وقتی خاستن کارتی کنن هرطور شده از کشورهای اروپایی و غیره با قیمت های گزاف دستگاه کارتخوان هاشو خریدن و سر چند ماه کل کشور بنزین کارتی شد.حالا هم همه اون دستگاه ها بدرد نخور شده چون تک قیمتی شده بنزین.حالا هم گیر دادن به گوشی.نمیان ببینن بقیه کشورها دارن چکار میکنن.فقط میخوان سریعترین راه با کمترین هزینه برای خودشونو راه بندازن زودتر سود بره توو جیبشون.این وسط کی ضرر میکنه؟ملت همیشه در صحنه!!!بهمین راحتی.جنگ میشه ما ضرر میکنیم.دولت کم میاره ما ضرر میکنیم.تحریم میشیم ما ضرر میکنیم.تحریم برداشته میشه ما ضرر میکنیم!!!همچین میگن قاچاقچی انگار ی روستایی ساده رفته قاچاقچی شده.دست چند تا آقا زاده هست دیگه.من ک نمیتونم ۹۰ درصد گوشی بازار رو قاچاق کنم ک!!!حالا میگن چرا میره توو جیب غضنفر!!بره توو جیب من!!!!هرچی شد شد.اگر گوشی گرون شد ی کمپین هم برای همین نخریدن گوشی نو باید راه بندازیم.والا عبدالله گیر اوردن مارو توو این مملکت.

  • Avatar

   واقعانم همینطوره که فرمودید اما با این تفاوت که این کمپین نخریدن گوشی فقط به ضرر ما مردمه چون تولید داخلی شون که نیست بترسند و همچنین از خداشونه که مردم بدون گوشی باشند چون همین گوشیها باعث دردسر این دولتمردان و حاکم بشدت دلسوز مردم شده :wacko: چون دیگه اون دلسوزیها و راهنمایی ها و تربیت کردن مردم ساده لوح ما با داشتن این گوشیهای هوشمند که منبع اطلاعات و نشر هراتفاق و حرفی در لحظه هستند موثبر ثمر نمیباشد پس درکل ضرر همیشه با ما مردم ساده لوح خرافاتی میباشد.

 12. Avatar
  milad.technone

  مردم قاچاق نکن تا خودمون پول خون پدرمونو ازشون بگیریم!
  تا روی هر گوشی ۳۰۰ تومان اضافه پول بگیریم از این مردم بدبخت.
  حتی حاضر نیستن گوشی خوب دست مردم ببینن لامروتا

 13. Avatar
  JAMnone

  با سلام و خسته نباشید …
  خدمت دوستان عزیز عرض کنم همه ذهنیت قبلیتان را راجع به این سیستم رجیستری موبایل دور بریزید .
  بصورت مختصر خدمتتان عرض میکنم که

  ۱- این سیستم با سیستم قبلی کاملا متفاوت بوده و مستقل از اپراتورها میباشد
  ۲- وزارت بهداشت را درگیر تدوین بسته سلامت گوشیها و تجهیزات مخابراتی که در بستر جی اس ام و سیم کارت و … – میکند.
  ۳- باعث اجرای حمایت از مصرف کنندگان و سرویس دهی بهتر به آنان و اعمال قانون حمایتی بر تولید کنندگان اصلی گوشیهای همراه میشود به عنوان مثال گارانتی بهتر و دقیقتر ….
  ۴- کلیه گوشیهای غیر استاندارد از دور خارج میشوند ( با ایجاد لابراتوار تست و اندازه گیری تششعات موبایلهای وارد شده )
  ۵- باعث میشود سیستمهای فروش گوشیهای اپراتوری ( باندل ) در ایران بسهولت اجرا شود .
  ۶- هر گوشی قاچاق که وارد ایران شود بدون رجیستری و ثبت از دور خارج شود
  ۷- باعث تقویت تولید داخلی و ایجاد خط تولید برندهای معروف در ایران میشود.
  ۸ – ردیابی بهتر و سریعتر گوشیهای سرقتی..

  و مزایای بیشمار دیگر

  سوالی بود در خدمتم .

  موفق باشید .

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 17,646 ترنج
 2. 2# ahmad - 14,823 ترنج
 3. 3# m.b - 12,492 ترنج
 4. 4# Sajad - 10,623 ترنج
 5. 5# Mahdi - 10,163 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 9,398 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 8,813 ترنج
 8. 8# Amir galaxy - 8,763 ترنج
 9. 9# _V_ - 8,589 ترنج
 10. 10# Dr.Nazer - 8,542 ترنج
کانال تلگرام ترنجی