هفده − هفت =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

چگونه سر کلاس چرت نزنیم؟

نوشته

5 سال قبل | 7 دیدگاه | ترنجی

حتما شما هم مثل خیلی از محصل ها و دانشجویان، چرت زدن سر کلاس را تجربه کرده اید و تصور روشنی از این اتفاق در ذهن تان دارید. احتمالا تا الان شما به شیوه ها و روش های منحصر به فرد خودتان خواب آلودگی را ضربه فنی کرده اید و آن را از پا انداخته اید. البته اگر دل تان آمده باشد این کار را انجام بدهید؛ چون در آن لحظه هایی که تمایل داریم چرت بزنیم، آنقدر حال مان خوش است که دل کندن از آن حال، اراده آهنین می خواهد و مرد کهن!

اما اگر بخواهید با چرت زدن سر کلاس مبارزه کنید، چه راه هایی به ذهن تان می رسد؟ البته منظور ما راه هایی غیر از قرار دادن چوب کبریت بین پلک هاست. بعضی از درس ها و کتاب ها و حتی استادها، خاصیت خواب آوری شدیدی دارند ولی چاره ای نیست و باید با چشم های باز آنها را ببینید و بشنوید. چاره چیست و چه می شود کرد؟

لم ندهید لطفا

شما قبل از اینکه مغلوب چرت زدن شوید، باید حواس تان به نوع نشستن و حالت بدن تان باشد. اگر بدن تان را شل و ول روی صندلی رها نکنید، محال است چرت تان بگیرد. بدن شما هر اندازه فعال تر باشد، گردش خون بهتری خواهید داشت. در این صورت بیشتر توانسته اید بر خواب آلودگی مسلط شوید. اگر روی صندلی لم بدهید یا گردن خودتان را به عقب شل کنید، حتما پلک های تان سنگین می شود و وسوسه چرت زدن به سراغ تان می آید. پس بهترین کار این است که صاف بنشینید، پاهای تان را درست کنار هم قرار بدهید و دست هایتان روی میز و پیش روی تان باشند. رعایت این چند نکته می تواند بدن و مغز شما را از کسالت و خواب آلودگی نجات بدهد.

لباس ها شما را وسوسه نکند

نقش لباس مناسب را در این میان دست کم نگیرید. این روزها هوا رفته رفته سرد می شود و احتمالا شما هم لباس های گرم تان را از کمدها بیرون کشیده اید اما بهتر است از لباس های گرمی استفاده کنید که روی بقیه لباس ها استفاده می شوند تا بتوانید سر کلاس آنها را دربیاورید.

گرمای مطبوع حاصل از پوشیدن لباس های گرم، بدن شما را برای چرت زدن آماده می کند. اگر احساس کردید که به علت دمای کلاس، حالت خواب آلودگی دارید، با اجازه استاد، معلم و دوستان تان در یا پنجره را کمی باز بگذارید تا هوای تازه به صورت تان بخورد و خواب از سر شما و ایضا بقیه افراد کلاس بپرد!

ناهار سنگین به بدن نزنید

 

664256_595

معمولا شما در کلاس های بعدازظهر بیشتر حالت خواب آلودگی دارید و چرت می زنید. دلیل این اتفاق می تواند نوع و کیفیت ناهاری باشد که قبل از کلاس نوش جان کرده اید. بنابراین حواس تان باشد که وعده ناهارتان چرب و سنگین نباشد؛ چون مصرف غذاهای چرب شما را خواب آلود می کند و تمایل دارید بعد از خوردن آن غذاها به خواب بروید. همینطور مصرف دوغ و ماست در وعده ناهار هم به خواب آلودگی شما کمک می کند.

خودتان را بتکانید

اگر وسط کلاس احساس کردید به هیچ روشی نمی توانید چشم های تان را باز نگه دارید و الان است که مغلوب خواب شوید، بهتر است به یک راهکار جدی تر و موثرتر فکر کنید. چاره این مشکل چیزی نیست جز تحرک داشتن.

احتمالا بدن شما در حالت بی تحرکی در کلاس قرار گرفته و به همین علت چرت ویژه کلاسی به سراغ شما آماده است. در چنین حالتی بهترین کار این است که تکانی به خودتان بدهید و اجازه بگیرید و از کلاس بیرون بروید. شیر آب سرد را باز کنید و سه چهار مشت آب سرد به صورت تان بپاشید. نگران هیچ چیز نباشید، این راه حل ردخور ندارد.

یک مکان دنج پیدا کنید و چرت بزنید

احتمالا شما چرت می زنید چون به خواب کافی نیاز دارید. یک چرت کوتاه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای می تواند سر حالتان بیاورد اما کجا چرت بزنید؟ از آنجا که همه چیز چاره دارد جز مرگ، بهتر است حوالی ساعت ۱۲ وضو بگیرید، به نمازخانه مدرسه یا دانشگاه بروید. نماز ظهر و عصرتان را بخوانید. بعد همانجا یک گوشه دنج پیدا کنید و یک چرت کوتاه ۱۵ دقیقه ای بزنید تا سر حال بیایید اما بهتر است قبل از چرت زدن، آلارم موبایل تان را روشن کنید تا ناگهان چند ساعت به خواب نروید و غافلگیر نشوید.

ماساژ درمانی کنید

حتما می دانید که در بدن شما نقاط حساسی وجود دارد که می توانید با ماساژ دادن و گرم کردن آن قسمت ها گردش خون را در بدن تان بیشتر کنید. با استفاده از این روش، خواب از سرتان می پرد. یکی از این نقطه های حساس و کار راه انداز وسط کلاس، قسمتی از دست، بین انگشت شست و اشاره است. شما می توانید همانطور که به چشم های استاد خیره شده اید و تظاهر می کنید که دارید به درس گوش می دهید، این قسمت از دست تان را به آرامی ماساژ بدهید تا سر حال بیایید. ماساژ پشت گردن و کتف ها هم می تواند همین اثر را داشته باشد. فقط موقع ماساژ دادن کتف و گردن حواستان به بقیه افراد کلاس هم باشد. مراقب باشید سوژه خنده آن روز کلاس نشوید!
 [button url=”http://www.bartarinha.ir/fa/news/253065/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%B3%D8%B1-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3-%DA%86%D8%B1%D8%AA-%D9%86%D8%B2%D9%86%DB%8C%D9%85″ postid=”” style=”btn-default” size=”btn-default” target=”_self” fullwidth=”false”]bartarinha[/button]

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. AMIR 2311none

  ممنون خانم پور. خواجه از مطلب زیباتون
  ما که همیشه اول هفته شنبه و یکشنبه زنگ اخر زیست داریم ماشالله صدای معلم زیستمون هم پایینه هم خیلی با ارامش صحبت میکنه یه پا استامینوفنه صداش همین امروز سر کلاس همگی بلا استثنا داشتن چرت میزدن منم که مونده بود خواب برم فردا این نکاتو رعایت کنم ببینم چقد تاثیر گذاره

 2. SONYnone

  هخخخخخخخخخخ این عکس دومیه باحال بود انگار یارو اومده خونه خالش ولی شیرین ترین خواب خوابیدن سر کلاسه مطالبی هم که استاد سرکلاس میگه عین لالاییه اهل دلاش میفهمن چی میگم

 3. والله دانشگاه یکسری افراد هستن که آدم مشتاق میشه بیدار بمونه
  اهل دلاش فهمیدن :yahoo:

 4. Ali.reihaninone

  فقد خودتونو بزنید یا بگید یکی بزنتون!!
  اینقدر حال میده نمیدونم چرا!!!!!!!!
  مثلا پس گردن یا کف گرگی یا توگوشی یا هم کندن ی لاخ مو اطراف چشم!
  موفق و سربلند باشید

 5. ArefKaref
  ترنجِ نرسیده

  وای نگو
  امروز اینقدر خوابم میومد سر زنگ فیزیک کلا خواب بودم
  من اسم زنگ دینی رو گذاشتم زنگ خواب! معلم فیزیکمون هم موقع درس دادن انگار داره لالایی میخونه

 6. emirnone

  سلام
  این مطلب رو اولین بار مجله همشهری جوان منتشر کرده
  بهتره برای منبع از اون استفاده کنین…

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,494 ترنج
 2. 2# ahmad - 16,567 ترنج
 3. 3# m.b - 14,849 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,914 ترنج
 5. 5# Sajad - 12,106 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,170 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 9,136 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 9,085 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
صدرا مخملی
شروعی تازه ....
کانال تلگرام ترنجی