بستن
no thumb

معمولا پس از کنفرانس های اپل یک سوال بزرگ باقی می ماند، “جزئیات” فنی دستگاه چه شد؟! معمولا اپل علاقه ای به گیج کردم مخاطب عام با ارایه اصلاحات تخصصی ندارد و سعی می کند به شما بگوید: “این بهتر است” یا به عبارت بهتر “ما خوبیم!” یا یک چیزی در همین حوالی! اما خارج از وادی طنز واقعا باید گفت کمی ناخوشایند است که مشخصات فنی دستگاه را کاملا بازگو نکرده و فقط به بیان کلیات می پردازند. پردازنده اپل A9 قلب تپنده آیفون ۶ اس است و هنوز درست نمی دانیم چیست! مثلا درباره معماری آن برخی می گویند ۱۴ نانومتری و برخی می گویند ۱۶ نانومتری است! اما مگر چنین چیزی امکان دارد؟ مگر ممکن است که دو پردازنده با سطح مقطع متفاوت روی یک دستگاه باشد؟ بررسی ChipWork به ما می گوید که پاسخ مثبت است.

اما ماجرا از چه قرار است؟ حتما می دانید که تولید آیفون ها واقعا بالاست و اپل برای تامین قطعات این دستگاه ها کار سختی در پیش دارد. یکی از این موارد که برای اپل واقعا مسئله ساز است بخش تولید پردازنده آیفون هاست. اپل اما از آنجا که با سامسونگ میانه خوبی ندارد (حداقل در ظاهر) همیشه سعی کرده است تا وابستگی خود را به این شرکت کم کند و نتیجه این تلاش ها وابستگی به شرکت تایوانی TSMC است.

اپل پردازنده A9 را یک چیپست با معماری ۱۴ ناومتری در نظر داشته است که متاسفانه گویا TSMC توان تولید انبوه با این معماری را ندارد و بهترین تلاشش یک چیپست ۱۶ نانومتری می شود. اپل برای تامین پردازنده A9 آیفون ۶ و آیفون ۶ اس مشترکا به سامسونگ و TSMC تکیه کرده است و نتیجه می شود اینکه برخی آیفون ها دارای پردازنده ۱۴ و برخی ۱۶ نانومتری اند. این واقعا برای شخص من تعجب برانگیز است.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، نتیجه مقایسه دو پردازنده ساخت سامسونگ (APL0898) و TSMC به کد APL1022 می شود اندازه بزرگتر پردازنده TSMC.

blog image6

این کمی کار را برای اپل سخت خواهد کرد. یک دستگاه با دو پردازنده که حتی معماری ساخت آن ها هم فرق می کند می تواند مشکلاتی از جمله سخت شدن ارایه به روزرسانی ها، سخت شدن بهینه شدن برنامه ها برای این دو نوع پردازنده و حتی مصرف انرژی و حداکثر دمای متفاوت در دو دستگاه را به وجود می آورد. بگذریم از این که مساحت این دو هم با هم متفاوت است و احتمالا باید برد دستگاه هم می متفاوت تر باشد. حتی از نظر عملکرد و بنچمارک ها هم پردازنده کوچک تر که ساخت سامسونگ است عملکرد بهتری دارد.

شاید این موضوع برای خریداران اهمیت پیدا کند و برای خرید آیفون ۶ اس، همانند پرچمداران قبلی سامسونگ به دنبال مدلی با پردازنده بهتر باشند. البته در مجموع نمی توان گفت که موضوع خیلی مهم و نگران کنند ای است اما حقیقت این است که می بینید. نظر شما چیست؟ کدام پردازنده آیفون ۶ اس را می خواهید؟

[su_button url=”http://www.chipworks.com/about-chipworks/overview/blog/a9-is-tsmc-16nm-finfet-and-samsung-fabbed” target=”blank” background=”#159f84″]chipworks[/su_button]

0
0
برچسب ها: apple A9iphone 6siphone 6s CPUاپل A9 چند نانومتری استپردازنده آیفون 6 اسپردازنده آیفون 6 اس چند نانومتری است؟تفاوت پردازنده های آیفون 6 اسسی پی یو آیفون 6 اسمشخصات Apple A9

سینا عطایی

نویسنده سینا عطایی

حال روزگارت به خودت بستگی داره :)

۲۶نظر

  1. دوست عزیز بنده یه نکته بگم.

   مثلا تو پردازنده، سامسونگ کاملا واضح مشخص میکنه که پردازنده ی کدوم اگزینوسه کدوم اسنپ دراگون. چون تفاوت های زیادی دارن.

   ولی دیگه مثلا سامسونگ مدل سنسور های دوربین (تو اس ۶) – و همچنین اپل لیتوگرافی پردازنده رو واضح نمیگن چون اونقدر قدرت و بازده دو مدل نزدیک به هم هست که برای افراد مهم نباشه قطعه مورد بحث مال کدوم شرکته.

   به شخصه برای من مهم نیس آیفون ۶S که میخرم پردازنده اش ساخت سامسونگ باشه یا TSMC.

   تنها شرکتی که از عملکردش خوشم نیومد سونی بود که با وجود تفاوت فاحش نمایشگر هاش، آدم قبل خرید نمیدونه کدوم پنل رو میخره.

   فقط مدل های Z2 و C5 Ultra نیس، Xperia V و T و TX هم با دو مدل صفحه نمایش وارد بازار کشور شده بودند…

   0
   0
  1. باو اونم هیچ مدرک معتبری موجود نبود و گرنه کشک نیس که، TSMC میتونست سامسونگ رو به خاک و خون بکشه
   حتی مدرک معتبر باشه کل کارحانه های چیپ سازی سامسونگ رو به تعلیق در میارن تا تکلیف قضیه معلوم بشه.

   تا جایی که یادم میاد فقط یه دادگاهی تو یه نا کجا آبادی سامسونگ رو محکوم کرده بود (خود سامسونگ هم حضور نداشته تو اون دادگاه) و یه تعدادی اینو خبری کرده بودنش…

   مگه فناوری ساخت پردازنده ماسته که همینجوری بدزدنش؟ :unsure:

   0
   0
   1. مرد هراسان و با عجله :دکتر دکتر دستم به دامنت
    دکتر:چی شده آقا؟چقدر آشفته ای؟
    مرد:آقای دکتر گوشیم گوشیم
    دکتر:گوشیت چش شده؟
    مرد:گوشیم آیفونه نمی دونم پردازندش چیه.
    دکتر:بده ببینم.
    دکتر در حالی که یه نرم افزار بنچمارک گیری روی آیفون اجرا می کنه گوشی پزشکیش رو روی موبایل میزاره و میگه: متاسفم چون لیتوگرافیشون نزدیک به همه تشخیصش سخته سریع یه MRI بدید و جوابشو برام بیارید نگران نباشید عملکرد و مصرفشون زیاد فرقی نداره.
    مرد:خیالم راحت شد ممنون.
    ——————–
    از شوخی گذشته فکر نکنم چندان تفاوتی در عملکرد داشته باشن قبلا توی یه سایت دیگه خونده بودم که از نظر اپل تفاوتی با هم ندارن.ولی یه احتمال می دم اگر تفاوتی در مصرف داشته باشن شاید از چیپی که tsmc زده روی +۶s استفاده کرده باشن به خاطر باتری بزرگتر.

    0
    0
   2. ببخشید دوستان اینکه تفاوتی در کارایی ندارن گفته اپل نبود و توی یه گزارش به اون اشاره شده لینکشو میذارم که انتهای خبر بهش اشاره شده.
    http://www.sakhtafzarmag.com/%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C/4381/%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-tsmc-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D9%81%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%87-%DA%86%DB%8C%D9%BE-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%BE%D9%84-a9-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

    0
    0
 1. ببخشید مربوط نیست اما فون آرنا خبر مربوط به داغ شدن بیش از حد زد ۵ کامپکت رو حذف کرد .
  دیگه ی ذره اعتمادیم که به این سایت داشتم از بین رفت . تمام خبر داغ شدنارو این فون آرنا میده ( خبر داغ شدن بیش از حد فلاش آیفون ۶ اس و خبر بیرون اومدن زد ۵ از دوربین و خبر داغ شدن زد ۵ کامپکت ! جالب اینجاست همشم خودش تکذیب یا حذف میکنه )
  خبر بیرون پریدن زد ۵ از دوربینم که کاملا ساختگی بود . چون دوربین افقی بود دکمه های مجازی عمودی !
  تازه لوگوی سونی هم بالای گوشی نبود .
  البته فک کنم سونی قطعا مشکل گرمارو حل کرده چون بهترین گوشیاش تا به امروز سری زد ۵ بودن و واقعا کامل هستن .
  دیروز هم بعضی از دوستان با زد ۵ کار کرده بودن گفتن مشکل گرماش تو دوربین عادی بوده و اصلا بیرون نپریده و ازین بابت مشکلی نبوده . که این خیلی خوبه .

  البته هرچند طرفدار سونیم ولی اگه زد ۵ ها داغ کنن ( که دیگه احتمالش ۱۰ درصده ) به هیچ عنوان دیگه سمته سونی نمیرم !
  موفق باشید .

  0
  0
 2. چه عجب بالاخره این خبرو پوشش دادین!!!جا داشت هنوز میتونستین چند هفته بعد پوشش بدینشا….. :negative:
  —-‘———————————————–
  الان دوتا سوال پیش میاد:اول اینکه چطور میشه تشخیص داد که کدوم مدل از پردازنده سامسونگ استفاده کرده و کدوم یکی از tsmc…..سوال دوم هم اینه که ایا عملکرد مشابهی خواهند داشت؟؟؟که من فکر نمیکنم،مخصوصا در زمینه باتری..مگر اینکه تو کلاک تفاوت داشته باشن که اون وقت میشه جواب سوال اول رو با این روش داد :unsure:

  0
  0
 3. حالم از این مسخره بازیا بهم میخوره،یه شرکت به تنهایى توان تولید همه پردازنده ها رو نداره که نداره یکى رو آوردى براش شریک کردى دوتایى بزنن،حالا چه لزومى داره همه جا جار زده شه که آیفون با پردازنده فلان شرکت،اه اه اه اعصابم خورد شد میدونید از چى؟؟؟از سوءاستفاده فروشنده هاى بى سواد که چند ساله دارن به ریش خریداران گوشى هاى اندرویدى میخندن،این مدل سامسونگ اسنپه فلان قیمت، این مدل اگزینوسه فلان قیمت(مثال)حالا هم فروشندگان آیفون میخوان ۶٠تا قیمت بزارن و مردم رو به سخره بگیرن و کلى پول الکى بگیرن و بعدشم به همه بخندن،بازار ایران اینو ثابت کرده وقتى یه محصول مشترک از یک برند با اختلاف خیلى خیلى کم مشخصات معرفى بشه،دلال ها میان یکى رو از یکى برتر جلوه میدن یه محصول رو با قیمتاى متفاوت میفروشن . اپل هم خراب کرد، مسخره. شرمنده زیاد نوشتم

  0
  0
  1. تو تمام پستها اپل داری از اپل بد میگی اسمتم گذاشتی سیکس اس و عکس اپل مثلا بگی من اولی ام اما اپل خراب کرده
   یعنی قیامت شه من قانع نمیشم تو اپلی باشی :)))
   در ضمن چیپ سامی تون داغ میکنه مصرفش بیشتره و ضعیف تره
   احتمال زیاد این کار عمدی هست توسط سامی که آیفون ۶ اس رو خراب کنه
   دیدیم خو چطور میاد و جلو در اپل یا تو کنفرانسها خراب کاری میکنه
   اینم روش

   0
   0

درج نظرات: