بستن
ترنجی

عکاسی (بخش نیمه حرفه‌ای گام سوم : سرعت شاتر ۱ )

no thumb

در آموزش عکاسی (بخش نیمه حرفه‌ای گام اول : دایافراگم ، شاتر ، ایزو)، آموختیم که تمام جزئیات محیط در حیطه زمانی سرعت شاتر در عکس نهایی ثبت می‌شودو وجود این امر بسیار مهم است و موجب ایجاد عکس های بسیار زیبا می‌‎‌شود. برای آموزش استفاده از سرعت شاتر در ادامه با ما همراه باشید.

سرعت شاتر پایین :

استفاده از سرعت شاتر پایین در صورت حرکت موجب کشیدگی در تصویر می‌شود.
 • نکته بسیار مهم : پایین بودن سرعت شاتر به معنای باز بودن شاتر با زمان زیاد است. برای مثال ۲۰ ثانیه، سرعت شاتر کمتری نسیت به ۰٫۱ ثانیه است!
 برای مثال :
Camera_tips_shutter_speed.slow_shutter
rtygrgnbbb5695
Beautiful-Timelapse-Photography-of-the-Earth-Sky-Within-Two-Worlds01
جهت گرفتن تصاویر اول و دوم شما نیاز به دوربین حرفه‌ای ندارید و شما می‌توانید با تنظیم کردن سرعت شاتر دوربین یا گوشی هوشمندتان برای چند ثانیه و قرار دادن اپرچر(f، روزنه دیافراگم) بر روی حداکثر(روزنه دیافراگم بسته در نتیجه نور کمتری به درون دوربین نفوذ می‌کند) چنین تصاویری را ثبت کنید.
 • گر صبر کنی، عکس حلوا گیری!؟
برای به ثبت رساندن تصویر سوم شما نیاز به یک دوربین حرفه‌ای، پایه دوربین و صبر دارید! در تصویرسوم به علت پایین بودن سرعت شاتر تمام جابجایی های ستاره ها در تصویر نهایی به ثبت رسیده است. تصویر زیبایی است. نه؟
دوربین را به سمت آسمان و فوکوس دوربین را در بینهایت تنظیم کنید و نیز سرعت شاتر را بر روی B  و یا BULB(BULB، سرعت شاتر بی نهایت است که با فشردن دکمه شاتر شروع می‌شود و با فشردن دوباره‌ی آن شاتر بسته می‌شود) و دیافراگم را بسته تعریف کنید. دکه شاتر را بفشارید و چند ساعت صبر کنید تا مطمئن شوید ستاره ها جابجایی کافی داشته باشند سپس دکمه شاتر را بفشارید تا شاتر بسته شود.
shutter_slow2
1356267104_6-640x423

slow-shutter-speed-3-2_resizeزیبا نیستند؟

شما می‌توانید عکس های خود را با توجه به این مبحث عکس های خود را در اینستاگرام من (danesh_pazhouh) دایرکت کنید و در #(هشتک #toranjiphotoghraphy ) به ثبت برسانید تا همه در مورد تصویر شما نظر دهند.

لطفا نظر و یا انتقاد فراموش نشود!

0
0
برچسب ها: آموزش عکاسیدوربینسرعت شاترشاترعکاسیعکس

صدرا مخملی

نویسنده صدرا مخملی

شروعی تازه ....

۱۵نظر

 1. استاد شما نمیخوای دست از سر عکاسی برداری عزیز؟
  مقالات که ناپخته و قدیمی هستند بار علمیشون هم که بسیار پایینه. نمونه این دست مطالب تو نت ریخته.
  ضمنا برای زدن رد ستاره ها الان کسی سراغ بالب مود نمیره دوست گرامی ۲۰۰ تا شات میزنن استک میکنن.

  تصویر اول و دوم رو هم نیمشه الله بختکی با موبایل گرفت.
  خطرناک عمل رو شما دارید انجام میدید: دادن اطلاعات غلط در سایتی که داره مرجع میشه.
  بهترین کار اینه که انسان سراغ کاری بره که داخلش تخصص کافی داره.

  0
  0
  1. بله همچین عکس هایی رو نمیشه عادی گرفت ولی با یه پایه موبایل کارتونی هم میشه این کا رو کرد.
   اساس کار عکاسی از زمانی که DSLR ها اومده یکی مونده و ۲۰۰ شات برای فیلم سازی و گاهی برای درست کردن عکس HDR !
   با توجه به اولین مطلب بنده در مورد آموزش عکاسی، بنده ذکر کردم که این آموزش ها برای افراد مبتدی است.

   0
   0
   1. خوب مشکل همینه دیگه گرامی الان فکر کنید شما یه فرد بدون اطلاع و مبتدی میاد به سایت شما اعتماد میکنه بر اساس اعتماد میره دوربینی میگیره که حتما بالب مد داشته باشه در حالی که کامپکت خودش هم کارش رو راه مینداخته.

    ضمن اینکه قسمت دوم حرفتون نامفهوم بود ولی استک کردن زمان نگاتیو هم وجود داشته. زمان دوربین های آنالوگ. متد متداول ستاره شناسی بوده در زمان خودش.

    “””دوربین را به سمت آسمان و فوکوس دوربین را در بینهایت تنظیم کنید و نیز سرعت شاتر را بر روی B و یا BULB(BULB، سرعت شاتر بی نهایت است که با فشردن دکمه شاتر شروع می‌شود و با فشردن دوباره‌ی آن شاتر بسته می‌شود) و دیافراگم را بسته تعریف کنید. دکه شاتر را بفشارید و چند ساعت صبر کنید تا مطمئن شوید ستاره ها جابجایی کافی داشته باشند سپس دکمه شاتر را بفشارید تا شاتر بسته شود”””

    به همین سادگی یعنی؟ !!!!!!

    0
    0
    1. از شما دوست گرامی به خاطر انتقادتون تشکر می‌کنم
     فکر کنم تا حالا کسی قادر به گرفتن همچین عکس هایی با دوربین کامپکت نبوده به دو علت ۱ همین دوربین اگر کمی در زمان فشردن شاتر جابه جا شه عکس خراب میشه ۲ کدوم دوربین کامپکت توانایی فوکوس در بینهایت رو داره.
     این رو هم باید ذکر کنم در حال حاظر هم در ایران و هم در خارج از کشور از این تکنیکی که بنده ذکر کردم استفاده میشه. به نظر من اصول اصلی عکاسی خیلی مهم تر از نو آوری است! حس بعد از اینکه به شما به خاطر گرفتن یه عکس زیبا تنها با ویژگی دوربین میده هیچ وقت درست کردن عکس ۲۰۰ شاتی با فتوشاپ به شما دست نمی‌ده. اگر امتحان نکرده‌اید حتما امتحان کنید . یا حق!

     0
     0
  1. بستگی داره به مدل گوشیتون
   گوشی هایی مثل : لومیاها – اج تی سی وان ام۷ به بعد – ال جی ۴ – اسوس ها – پاناسونیک لومیکس به طور پیشفرض دارای قابلیت تنظیم سرعت شاتر در برنامه ی دوربینشون هستن

   ایفون ها هم با نصب برنامه ی camera+ میتونن شاتر رو بصورت دستی تنظیم کنند

   0
   0
   1. من گوشیم اندروید ۵عه
    هر دو تا برنامه رو نصب کردم ولی هیچکدوم نشد
    ___
    برنامهFV-5 که کلا یه برنامه عادی بود .. سرعت شاتر و اینجور چیزام نداشت
    _
    shutter speed هم تو محیط برنامه همه چیزو تنظیم میکنم ولی عکس نمیندازه (خوده برنامه عکس نمیگیره)
    _
    باید گوشی روت بشه؟؟

    0
    0

درج نظرات: